Dzieci to nasz skarb. Siedem miesiący rozwoju Twojego malucha.

0

Drodzy rodzice.

W poprzednim artykule pisałam o pierwszych tygodniach życia Waszego maluszka. O odruchach bezwarunkowych o delikatność, jedwabistej skórze i klarowaniu się wszelkich funkcji życiowych maleńkich skarbów. Ten początkowy okres to dla Was test i wyzwanie. Pojawiają się najróżniejsze obawy, pytania i emocje.

Później jest już troszkę łatwiej, poznajecie dobowy „harmonogram działań” niemowląt, dostrzegacie pierwsze reakcje na otoczenie, ludzi, mimikę, dźwięki. W drugim miesiącu życia dziecko potrafi coraz więcej. Może na przykład unieść głowę i ramiona na małą wysokość i utrzymać je tak przez chwilę (oczywiście, gdy leży na brzuchu). Lepiej kontroluje głowę w pozycji pionowej, zdarza się, że maluszek próbuje przewracać się samodzielnie na plecy. Wasze skarby coraz więcej jedzą, staja się aktywniejsze, ciekawsze świata.

Dowiedz się: Czym przykryć niemowlaka do snu? Kołderka czy śpiworek?

Kolejny miesiąc to postępy w zakresie chwytania, sięgania, podpierania się na przedramionach podczas leżenia na brzuszku. Maluszek wodzi za przesuwającymi się elementami i usprawnia pionowe trzymanie główki. Dzieci w tym okresie stają się towarzyskie, zaczynają gaworzyć, wyraźnie reagują na ton głosu, gesty i mimikę najbliższych.

Czwarty miesiąc to następna dawka zaskakujących sztuczek naszego maluszka. Dzieci podparte poduszkami potrafią siedzieć prosto, wydają różne dźwięki, głośno się śmieją. Zaczynają poznawać domowników, a na osoby obce mogą reagować niepokojem.

Przeczytaj:

Kiedy wybrać się na pierwszy spacer z noworodkiem?

Co zabrać na spacer z niemowlakiem?

Kolejne miesiące przynoszą dalsze osiągnięcia. Nasze skarby obracają się na boki, podpierają na rączkach, coraz swobodniej siedzą, nadal jednak podparte. Często w tym okresie maluszki próbują pełzać, a także interesować się czynnością, jaką jest stanie. W omawianym czasie, dziecko rozwija się także społecznie i emocjonalnie. Rozwój kontaktów społecznych przebiega u niego w ścisłym powiązaniu z rozwojem jego życia uczuciowego. Każda odpowiedź mimiczna niemowlęcia na mimikę dorosłego jest wyrazem nawiązania kontaktu społecznego.

Piąty, szósty i siódmy miesiąc życia dziecka to także pojawianie się jego własnej woli i próby jej okazywania.

Analizując rozwój i funkcjonowanie Waszych dzieci, nie zapominajcie kochani, że każda mała istotka, jest indywidualnością i we właściwym dla siebie czasie osiąga poszczególne szczeble dojrzałości, dlatego nie denerwujcie się, gdy pewne zachowania pojawiają się w momentach innych, niż sugerowane. Pozdrawiam.

Następnym razem napiszę o tym, czego dokonują dzieci, począwszy od ósmego miesiąca ich pojawienia się na świecie.

Poprzedni artykuł:

DZIECI TO NASZ SKARB. ETAPY ROZWOJOWE ORAZ ODRUCHY DZIECKA

Marta Łykowska - pedagog szkolny i przedszkolny
Marta Łykowska
Pedagog szkolony i przedszkolny
Pedagogika korekcyjno - kompensacyjna
Pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna
Pedagogika rewalidacyjna i terapeutyczna
Socjoterapia dzieci i młodzieży
Prywatnie mama dwójki dzieci
mail: [email protected]

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Szybkie płatności online są obsługiwane w Tym sklepie.

Obsługiwane płatności kartami płatniczymi: Visa, Visa Electron, Maestro, MasterCard, MasterCard Electronic.

Sklepy e-commerce Shoper Shopify SEO by Cybersolus.com
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl