Pierwsza przytulanka dla niemowlaka. Od kiedy i po co?

0

Kto by pomyślał, że zwyczajny pluszowy miś którego kochają dzieci w każdym wieku i na każdym etapie rozwojowym, odgrywa tak ważną rolę w ich rozwoju, szczególnie wpływając na emocjonalną sferę dziecka. W tym miejscu należy zastanowić się w jaki sposób przytulanka wpływa na emocje i nastroje dziecka i co się za tym kryje.
Otóż wydawać by się mogło, że jedyną funkcją maskotki jest złagodzenie u dziecka różnych niepokojów związanych przede wszystkim z kolkami, ząbkowaniem czy też podczas problemów z zasypianiem. To oczywiście jedne z głównych zastosowań natomiast o ich pozostałych rolach opowiem poniżej.

 Spis treści:

  1. Dlaczego przytulanka jest tak ważna w rozwoju naszego dziecka?
  2. Od kiedy używać przytulanki dla niemowlaka?
  3. Czy pluszowa zabawka może pomóc w rozwijaniu umiejętności społecznych, jeśli tak to w jaki sposób?
  4. Kiedy mamy nie ma pod ręką 
  5. Przytulanka, a stymulacja mowy?

Dlaczego przytulanka jest tak ważna w rozwoju naszego dziecka?

Gdy maluch przychodzi na świat wszystko wokół niego wydaje mu się duże, obce, nieznane. Idealnym przyjacielem w takich sytuacjach staje się przytulanka, która sprawdza się jako pomocnik radzący sobie doskonale z wyciszaniem dziecka i zapewnia mu pewien komfort, emocjonalny. Dobrze jest wybrać jedną, dwie maskotki i oswoić dziecko z ich wyglądem, fakturą, tak aby mogło je zawsze kojarzyć i mieć przy sobie coś co sprawia, że dziecko się uspokaja i jest dla niego pewnikiem, który zapewnia potrzebny komfort i spokój.
Rodzice często zadają sobie pytanie czy warto przyzwyczajać dziecko do przytulanki? Zdania w tej kwestii są podzielone natomiast z mojej perspektywy jest to słuszne postępowanie i jak najbardziej pozytywnie wpływa na rozwój naszego malca. Dzięki pluszakowi, który stanie się przyjacielem naszego dziecka już od pierwszych dni będziemy tworzyć nową więź i przede wszystkim wypracujemy u dziecka umiejętność do samodzielnego zasypiania bez pomocy Rodziców, co w dalszej perspektywie z pewnością pozwoli na wolne wieczory dla mamy i taty, a wszystko to za sprawą ukochanej maskotki.

Sprawdź rownież:

Czym przykryć niemowlaka do snu? Kołderka czy śpiworek?

Jaki gryzak dla niemowlaka wybrać?

Od kiedy używać przytulanki dla niemowlaka?

Pluszowy przyjaciel zapewnia naszym pociechom pocieszenie w trudnych chwilach, często możemy zauważyć, że jeśli dziecko ma zły humor bądź źle się czuje to odrazu oddaje się w ramiona przytulanki, tuli ją, bawi się w dom albo po prostu chowa pod poduszkę, wiedząc, że tuż obok czuwa jego najlepszy kompan do wspólnych zabaw, trosk i ktoś komu można powierzyć swoje zmartwienia.

Czy pluszowa zabawka może pomóc w rozwijaniu umiejętności społecznych, jeśli tak to w jaki sposób?

Pierwszą z takich czynności, którą zauważymy podczas zabawy naszego dziecka, będzie zapraszanie pluszaków do wspólnej zabawy, rozmowy przy małych stoliczkach i wożenie ich w za dużych wózkach dla lalek czy też w przyczepie koparki. To znak, że dzieci zaczynają bawić się w naśladowanie czynności, które w większości są częścią ich codziennego życia. W niektórych sytuacjach udają mamę i tatę, a przytulanka dla niemowlaka ma posłużyć jako on sam, czyli dziecko, które np. Nie chce zjeść śniadania - dzieci to wspaniali obserwatorzy, którzy każde zachowanie dorosłego potrafią przenieść w świat zabawy. Poprzez zabawę w naśladownictwo dzieci uczą się zachowań społecznych, zarówno tych dobrych jak i tych złych, dlatego też rolą Rodzica jest czynna obserwacja tego co robi i jak zachowuje się dziecko, jeśli zauważymy, że wkradło się niepożądane zachowanie to reagujmy odrazu, tłumacząc dziecku jak powinno postąpić i dlaczego. Zachowania społeczne, które zostaną wypracowane w zaciszu domowym z czasem przeleją się na aktywności dziecka podczas przebywania w innym towarzystwie, na przykład w przedszkolu, dlatego warto zadbać o tę sferę rozwoju i wspierać dziecko będąc jego przewodnikiem.
Wróćmy teraz na chwilę do tych najmłodszych dzieci, czyli tych nowo narodzonych. Jak wiemy, najważniejsza potrzebą dla dziecka zaraz po przyjściu na świat jest obecność mamy i taty, ich bliskość, potrzeba tulenia i komfortu. To jedna z najbardziej naturalnych potrzeb fizjologicznych dziecka, dlatego tak istotna jest dbałość o nią na późniejszych etapach w takim samym stopniu jak zaraz po narodzinach.

Zobacz także:

Jaki rozmiar pościeli wybrać do łóżeczka

Najlepszy kocyk dla niemowlaka na lato

Kiedy mamy nie ma pod ręką 

Co robi maluch zaraz po przebudzeniu, lub gdy jest głodny ? Otóż zaczyna instynktownie poszukiwać swojej mamy, jej ciała, dotyku, zapachu, gdy tylko ją znajdzie czuje spokój i komfort. Dlatego nawiązując do przytulanek, tych zwykłych wykonanych z pluszu jak i tych, które są nowościami na rynku, czyli maskotka która generuje biały szum lub też może pachnieć mamą, pamiętajmy, że dzięki tym tak prostym drobiazgom zapewniamy dziecku poczucie bezpieczeństwa i umilamy czas.
Przytulanka uczy dziecko okazywania emocji, pomaga okazywać czułość i dbałość o drugą osobę, dzięki maskotce dziecko w pewnym stopniu uczy się być samodzielne, naśladując np. karmienie misia czy też jego ubieranie, gdy wybierają się na wspólny spacer. Dziecko bawiąc się wspólnie z ulubioną przytulanką będzie rozwijać swoją wyobraźnię, nauczy się odpowiednich zwrotów grzecznościowych, które potem będzie kierować do swoich bliskich i rówieśników. Maskotka to doskonały nauczyciel odpowiedzialności i relacji międzyludzkich.

Przytulanka, a stymulacja mowy?

Przejdźmy do kolejnej sfery rozwoju jaką jest stymulacja rozwoju mowy i języka dziecka. Stymulacja mowy odbywa się jeszcze w życiu płodowym, a zaraz po narodzinach nasze dziecko jest zasypywane „kąpielami” słownymi, dzięki którym w późniejszych etapach rozwoju szybciej potrafi nabyć umiejętność wypowiadania się, szczególnie dzięki temu, że miało od samego początku kontakt z mówieniem, melodyjnością, akcentem, którego uczą przede wszystkim Rodzice komunikując się z dzieckiem. Jak zatem pluszowa zabawka może wpłynąć na rozwój języka? Otóż w kwestii niemowląt, gdy spędzamy czas z naszymi maluszkami cieszymy się, że gaworzą, próbują wydostać z siebie pierwsze dźwięki to możemy w bardzo prosty i przyjemny dla dziecka sposób wpłynąć na ten proces nawiązując z maluchem dialog poprzez używanie przytulanki dla dziecka. Dziecko jednocześnie zainteresuje się postacią, a przy okazji jego słownik będzie poszerzał się o nowe słowa i dźwięki, które będzie wymawiać Rodzic za pomocą maskotki. Taka forma zabawy jest fundamentem do tworzenia pierwszych kroków w czytaniu i pisaniu w dalszej perspektywie rozwoju.

Przytulanka to doskonałe „ narzędzie” do nauki empatii, małe dzieci bez problemu potrafią okazywać uczucia i swoje nastroje, a za sprawą ulubionej przytulanki możemy wzmocnić rodzinną więź i nauczyć dziecka współczucia dla drugiej osoby. Opieka nad przytulankami będzie dla dziecka formą wykazania się w kwestiach dojrzałości i samodzielności, dzieci też chcą obdarzać bliskie im osoby troską i miłością. Pozwólmy im na to, a zauważymy same korzyści płynące z posiadania w domu przytulanek, jednocześnie w pozytywny sposób ingerując w całościowy rozwój dziecka.

 

Zachęcamy do przeczytania:

Jak ubrać dziecko do spania?

Jak wypełnić wniosek o urlop macierzyński?

Gabinet Domowy
Patrycja Maziejuk
http://gabinet-domowy.pl
m: +48 721-662-559
w: http://gabinet-domowy.pl/contact-us/
e: [email protected]
 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Szybkie płatności online są obsługiwane w Tym sklepie.

Obsługiwane płatności kartami płatniczymi: Visa, Visa Electron, Maestro, MasterCard, MasterCard Electronic.

Sklepy e-commerce Shoper Shopify SEO by Cybersolus.com
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl