Urlop macierzyński - wszystko co musisz wiedzieć

0

Urlop macierzyński najczęściej jest kojarzony wyłącznie z okresem po porodzie. W rzeczywistości, kobieta może skorzystać z niego tuż przed porodem. Równolegle należy pamiętać o błędnie określanej jego długości. Przedstawiamy najistotniejsze elementy, które odnoszą się do kwestii związanych z urlopem macierzyńskim. Ile trwa i w jakiej wysokości jest płatny. Ponadto wskazujemy, kto jest odpowiedzialny za płacenie urlopu macierzyńskiego i w jaki sposób należy wypełnić wniosek o przyznanie urlopu. 

Spis treści:

  1. Ile trwa urlop macierzyński
  2. Urlop macierzyński ile płatny?
  3. Ile wynosi urlop macierzyński?
  4. Kiedy złożyć wniosek o urlop macierzyński do ZUS?
  5. Kto płaci za urlop macierzyński?
  6. Jak obliczyć urlop macierzyński?
  7. Jak wypełnić wniosek o urlop macierzyński?

Ile trwa urlop macierzyński?

Wymiar urlopu macierzyńskiego znajduje odzwierciedlenie w Kodeksie pracy, a dokładniej w art. 180 § 1. Jego długość uzależniona jest od ilości dzieci urodzonych w trakcie jednego porodu. Najczęściej ciąża kończy się urodzeniem jednego dziecka, dlatego wiele osób twierdzi, że urlop macierzyński trwa 20 tygodni. Jednak w przypadku urodzenia bliźniąt, urlop macierzyński wynosi 31 tygodni. Z kolei w przypadku trojaczków trwa 33 tygodnie. Z kolei urodzenie czwórki dzieci podczas porodu oznacza, że urlop będzie trwał 35 tygodni. W przypadku urodzenia 5 i większej ilości dzieci, ustawa przewiduje wyłącznie już 37 tygodni urlopu macierzyńskiego. 

Urlop macierzyński ile płatny?

W trakcie trwania urlopu macierzyńskiego, rodzicowi wypłacany jest zasiłek macierzyński, który stanowi ekwiwalent pieniężny. W zależności od charakteru i miejsca zatrudnienia, zasiłek macierzyński może być wypłacany przez pracodawcę, zleceniodawcę albo Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Ustawa przewiduje, że z zasiłku macierzyńskiego mogą korzystać wyłącznie osoby, które są objęte ubezpieczeniem chorobowym. 

Kwota zasiłku przysługującego w trakcie urlopu macierzyńskiego jest równa pełnej postawie zasiłku. 

Sprawdź również:

Ile wynosi urlop macierzyński?

W przypadku osób zatrudnionych w oparciu o umowę o pracę, podstawa zasiłku stanowi równowartość zasiłku, czyli przeciętnego, miesięcznego wynagrodzenia, które zostało wypłacone:

  • w trakcie 12 miesięcy kalendarzowych, które poprzedzały miesiąc powstania niezdolności do pracy;
  • za przepracowane miesiące, jeżeli niezdolność do pracy powstała, zanim pracownik przepracował pełny rok. 

W przypadku osób, które posiadają stałe wynagrodzenie, to pobory stanowią podstawę zasiłku. 

Z kolei u osób, które są związane umową-zleceniem lub prowadzą własną działalność gospodarczą, podstawa jest określana na postawie przychodów uzyskiwanych w ciągu ostatnich 12 miesięcy kalendarzowych. Za przychód uznaje się kwotę, od której odprowadzana jest składka chorobowa, czyli po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne.

 

Pracownica posiada możliwość wyboru wysokości płaconego zasiłku, ponieważ w trakcie trwania urlopu rodzicielskiego, można wyłącznie przez 6 tygodni pobierać 100% zasiłku. I wówczas po upływie zazwyczaj 26 tygodni powinna pobierać 60% wysokości. Stąd też kobiety, które w ciągu 21 dni od porodu, złożą wniosek o urlop macierzyński i rodzicielski w pełnym wymiarze, mogą skorzystać z uśrednionej wartości zasiłku, która wynosiłaby 80% podstawy wymiaru zasiłku. 

Kiedy złożyć wniosek o urlop macierzyński do ZUS?

W przypadku wnioskowania o urlop macierzyński do ZUS bardzo ważny jest czas, choć przepisy nie wskazują dokładnie, w którym momencie lub do kiedy powinien zostać złożony. Ustawa gwarantuje, że przysługuje on już od dnia porodu. Jednak Kodeks pracy odnosi się do wnioskowania o urlop rodzicielski, czyli ten następujący po urlopie macierzyńskim. Wskazuje, że wniosek należy złożyć do 21 dni od porodu. 

Termin złożenia kompletnego wniosku rzutuje na moment wypłacenia zasiłku. 

Kto płaci za urlop macierzyński?

Urlop macierzyński wiąże się z zasiłkiem macierzyńskim, który jest formą rekompensaty za brak wynagrodzenia za pracę. Te środki pieniężne są skierowane dla osób, które w dniu narodzin dziecka objęte były ubezpieczeniem chorobowym. W rezultacie mogą z tego skorzystać zarówno osoby zatrudnione w ramach umowy o pracę, zleceniobiorcy jak i przedsiębiorcy.

Kwestia wypłacania zasiłku macierzyńskiego uzależniona od ilości pracowników w danym zakładzie pracy. W przypadku mniejszej liczby niż 20 osób na dzień 30 listopada, wówczas

płatnikiem zasiłków jest ZUS. Z kolei w miejscach zatrudniających więcej niż 20 osób, to pracodawca wypłaca zasiłek, co jest później rozliczane w ciągu 30 dni z ZUSem. Osoby uzyskują wypłatę tego świadczenia w dniu wypłaty wynagrodzeń w przedsiębiorstwie. 

Jak obliczyć urlop macierzyński?

Długość urlopu macierzyńskiego jest obliczana od dnia porodu. Od tego dnia należy liczyć te 20 tygodni urlopu macierzyńskiego, które przysługują w przypadku urodzenia jednego dziecka. 

Kobiety mogą skorzystać z możliwości przejścia na urlop macierzyński przed terminem porodu. Kodeks pracy przewiduje, że można tego dokonać na nawet 6 tygodni przed przewidywanym dniem porodu. 

Jak wypełnić wniosek o urlop macierzyński?

Wniosek o urlop należy złożyć do pracodawcy. W rzeczywistości nie jest to skomplikowane. Wystarczy umieścić tam dane swoje i pracodawcy. Dodatkowo należy wskazać wymiar urlopu, który uzależniony jest od ilości urodzonych dzieci. Ponadto we wniosku należy dołączyć skrócony odpis aktu urodzenia, a także informacje o tym, że drugi rodzic nie będzie korzystał z urlopu rodzicielskiego bądź zasiłku macierzyńskiego w okresie wskazanym we wniosku. Zatem wniosek o urlop macierzyński można wypełnić i złożyć przed datą porodu. 

Zobacz także:

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Szybkie płatności online są obsługiwane w Tym sklepie.

Obsługiwane płatności kartami płatniczymi: Visa, Visa Electron, Maestro, MasterCard, MasterCard Electronic.

Sklepy e-commerce Shoper Shopify SEO by Cybersolus.com
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl