Jak przygotować się do narodzin dziecka? Gdzie zgłosić?

0

Oczekiwanie na urodzenie dziecka to czas wypełniony radosnymi przygotowaniami. Nierzadko jednak towarzyszy mu również stres i niepokój. Młodzi rodzice często wątpią w to, czy poradzą sobie z opieką nad noworodkiem. Każda ciężarna zbliżająca się do daty rozwiązania miewa również ataki paniki na myśl o sytuacjach, jakie mogą czekać ją w trakcie porodu oraz w kolejnych dniach po powrocie ze szpitala. Jak uniknąć tych negatywnych emocji i przeżyć naprawdę szczęśliwy okres do urodzenia dziecka? Lęk często wynika z niewiedzy, a stres z braku odpowiedniego przygotowania - oto zmiany, na jakie musisz być gotowa przed porodem:

Spis treści:

  1. Jak przygotować się na narodziny dziecka
  2. Nie każda matka może karmić piersią 
  3. Co przygotować na narodziny dziecka
  4. Macierzyństwo to praca na cały etat
  5. Co po narodzinach dziecka
  6. Jak zgłosić narodziny dziecka

Jak przygotować się na narodziny dziecka

Jeśli uczęszczasz na zajęcia ze szkoły rodzenia, z pewnością masz już przynajmniej ogólny plan swojego porodu. Wiesz, kiedy udać się do szpitala, co spakować do torby i jakie metody redukowania bólu mogą pomóc Ci przejść przez ten etap jak najłagodniej. Powinnaś jednak mieć świadomość, że wszystko może potoczyć się inaczej niż to sobie zaplanowałaś i sprawdziłaś. Jeśli zaistnieje taka potrzeba, lekarze mogą zadecydować o cesarskim cięciu, a Ty nie powinnaś odczuwać z tego powodu poczucia winy. Przygotuj się zatem na różne scenariusze i pamiętaj - najważniejsze, aby Twoje dziecko przyszło na świat całe i zdrowe. Pamiętaj również o sobie przygotowując się do najważniejszego momentu. Musisz być silna i odpowiednio odżywiona aby mieć siłę na poród. Niektóre mamy twierdzą, że jest to najsilniejszy ból jaki w życiu poczuły. Ale nagroda jest wyjątkowa i niezależnie od płci dziecka radość będzie nie do opisania.

 Sprawdź również:

Co kupić na narodziny dziecka?

Etapy rozwojowe oraz odruchy dziecka

7 miesięcy rozwoju niemowlaka

narodziny dziecka

Karmienie piersią nie zawsze jest możliwe

Wiele przyszłych mam z uwagi na zdrowie i dobro dziecka ze wszystkich sił stara się dążyć do tego, aby karmić swoje maleństwo piersią. Musisz wiedzieć jednak, że z różnych przyczyn taka możliwość może zostać wykluczona. W niektórych przypadkach noworodek może być karmiony jedynie butelką, a wtedy młoda mama musi postarać się samodzielnie stymulować laktację, co oznacza odciąganie pokarmu przy pomocy laktatora. Jeżeli problem nie będzie dotyczył stanu dziecka, lecz braku pokarmu, będziesz zmuszona karmić dziecko mlekiem modyfikowanym, dlatego jeszcze przed porodem powinnaś wyposażyć się w butelkę ze smoczkiem, podgrzewacz i przynajmniej jedno opakowanie mleka dla noworodków. Takie produkty będą przydatne niezależnie od tego, czy będziesz w stanie karmić swoje maleństwo piersią, czy nie - wykorzystają je opiekunowie, którzy będą zajmować się maluchem pod Twoją nieobecność. 

Co przygotować na narodziny dziecka

Część rodziców od razu przygotowuje dla swojego dziecka osobny pokój z łóżeczkiem i fotelem do karmienia. W praktyce bardzo często plan spania osobno spala na panewce. Niektóre dzieci zwyczajnie uwielbiają zasypiać przy piersi mamy, a niektóre mamy zwyczajnie zasypiają przy karmieniu piersią - ani w jednym, ani w drugim przypadku nie powinnaś czuć się winna temu, że zamiast kłaść dziecko do snu osobno, zasypiasz z nim na dużym łóżku. Poza pościelą do łóżeczka, przygotuj więc zapasowy komplet odpowiedniej pościeli na własne łóżko. Wybierz poszewki z bawełny, najlepiej certyfikowanej, która nie podrażnia i nie alergizuje wrażliwej skóry dziecka. 

Zobacz także:

Cała wyprawka dla noworodka

Zimowa wyprawka dla noworodka

Brak czasu dla siebie

Opieka nad noworodkiem czy niemowlakiem to zajęcie, które nie kończy się po 8, ani 12 godzinach i nie trwa od poniedziałku do piątku. Niektóre maluchy faktycznie jedynie jedzą i śpią, pozwalając swoim mamom odpocząć i zajmować się domowymi obowiązkami, jednak nie każde dziecko jest takie samo. Dzieci szybko przyzwyczajają się do noszenia, bujania i kołysania. Może okazać się więc, że całe dnie spędzisz z maluszkiem na rękach. Bądź na to gotowa i wyposaż się w praktyczne rozwiązanie, takie jak chusta czy nosidło. Możesz również przygotować dla dziecka kącik, w którym chętnie będzie spędzało czas samotnie. Pomocna okaże się na przykład mata edukacyjna w kontrastujących kolorach. Dzięki niej uda Ci się zyskać chociaż kilka minut dla siebie. Zanim jednak będziesz miała okazję z niej skorzystać, odpoczywaj i relaksuj się, póki Twoje dziecko dojrzewa jeszcze w brzuszku.  

Czego jeszcze powinna spodziewać się młoda mama? Pamiętaj, że po porodzie Twoje życie może wywrócić się do góry nogami - już nigdy nie będziesz sama. Czekają Was wspólne kąpiele, wspólne podróże i wspólne posiłki. Potraktuj tę perspektywę nie jako źródło niepokoju, lecz jako nową przygodę, którą rozpoczniesz w nieco większym rodzinnym gronie. Będzie Ci łatwiej, jeśli do każdej z nich przygotujesz się razem z nami. 

Przeczytaj również o tym:
Ile może trwać urlop macierzyński?

Koala by HeartMade
Sylwia Kozicka
Koala by HeartMade
m: +48 533466550
w: www.koalahm.com
e: [email protected]
 Otulacze do fotelika

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Szybkie płatności online są obsługiwane w Tym sklepie.

Obsługiwane płatności kartami płatniczymi: Visa, Visa Electron, Maestro, MasterCard, MasterCard Electronic.

Sklepy e-commerce Shoper Shopify SEO by Cybersolus.com
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl