Jaki śpiworek dla niemowlaka?

0

Ostatnimi czasy śpiworek dla niemowlaka zyskał sobie ogromną sympatię wśród mam. U niektórych mam akcesorium to stało się niezbędnym elementem wyprawki szykowanej niemowlakowi. Z powodzeniem sprawdzi się on nie tylko w wygodnym łóżeczku, ale także w podróży samochodem czy podczas spaceru w wózku. Co więcej, dla rocznych i starszych pociech, będzie to idealne rozwiązanie do przedszkola, na czas popołudniowej drzemki. Oczywiście rynek oferuje różnorodne rodzaje śpiworków, a mamy stają przed ogromnym dylematem. Jaki więc śpiworek wybrać dla niemowlaka, a jaki śpiworek sprawdzi się do przedszkola?

  1. Jak ubrać dziecko do spania?
  2. Czym jest tog?
  3. Jaki śpiworek dla niemowlaka, a jaki dla rocznego dziecka?
  4. Jaki śpiworek do spania jest najbezpieczniejszy?
  5. Jaki śpiworek wybrać do przedszkola, a jaki do wózka

Jak ubrać dziecko do spania?

Sposobów na ubranie czy otulenie dziecka do spania jest przynajmniej kilka. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę warunki panujące w miejscu, w którym śpi niemowlę. Temperatura otoczenia jest najważniejszym wyznacznikiem i kryterium, według którego należy dobierać sposób okrycia oraz ilość i grubość ubrań. Przeglądając różne oferty możesz natknąć się na tzw. TOG, czyli marę przepuszczalności termicznej. Mówiąc "po naszemu" jest to ilość ciepła jaką materiał oddaje z okrycia do toczenia. Jeśli już mamy śpiworek dla niemowlaka i znamy jego "tog", pozostaje nam dobrać odpowiednią ilośc ubranek. Pamiętaj, że przegrzewanie dziecka jest znacznie gorsze niż utrzymanie odpowiedniej, komfortowej DLA DZIECKA temperatury. Bardzo częstym błędem jest dobieranie ilości warstw do naszych własnych odczuć, które z uwagi na wiele czynników, mogą mocno zaburzać rzeczywisty odbiór panujących wokół warunków. Dzieci mają znacznie krótszy układ krążenia, organizmowi jest łatwiej utrzymać temperaturę, a co za tym idzie, komfort termiczny w otuleniu czy pod przykryciem. Pamiętaj, że sposobu okrycia dokonujemy na podstawie warunków panujących w otoczeniu, a nie odpowiednio do pory roku! Nie ma jednoznacznej odpowiedzi ile warstw i jak gruby śpiworek wybrać, ale poniższa skala nakreśli Ci mniej więcej jak dostosować śpiworek do panujących warunków.

Sprawdź dlaczego warto wybrać okrycie kąpielowe bambusowe.

Co to jest tog?

Na stronie Wikipedii możemy przeczytać następująca definicję:

„Tog jest miarą izolacyjności cieplnej powierzchni jednostkowej, zwaną również opornością cieplną. Jest powszechnie stosowany w przemyśle tekstylnym i często widywany na przykład na kołdrach i podkładach dywanowych.„

Co to oznacza? Oznacza to, że skala tog informuje nas o ilości ciepła, jaka w przypadku śpiworka jest przepuszczana między jego warstwami. 

W przypadku naszych śpiworków sprawa ma się nieco inaczej. Tkanina bambusowa ma delikatnie chłodzące właściwości, ale zima nie zakładamy jej przecież na gołe ciało, prawda? Warstwa velvet po zewnętrznej stronie daje doskonałą izolacje w dwóch kierunkach. Od środka zatrzymuje odpowiednia ilość ciepła, a z zewnątrz, blokuje przedostawanie się chłodnego powietrza do środka.  
Skala tog wygląda mniej więcej następująco:

0.2 - 0.5 Tog śpiworek ma formę bardziej otulacza, złożony jest z jednej warstwy materiału bez wypełnienia. Przeznaczony dla bardzo ciepłych, wręcz gorących warunków panujących w otoczeniu. Zakres temperatur to ok. 24-27°C.
1-2 Tog Śpiworek do spania wykonany z dwóch warstw materiału z lekkim wypełnieniem. Najlepiej sprawdza się jako śpiworek całoroczny, jeśli w chłodniejszych sezonach temperatura w pomieszczeniu wynosi ok 18-22°C.
2.5-3 Tog Grubszy śpiworek, wykonany z dwóch warstw materiału i cieplejszego wypełnienia. Przeznaczony do temperatur ok. 15-21°C. 
3.5 Tog Bardzo ciepły śpiworek, przeznaczony do chłodnych pomieszczeń oraz ewentualnych spacerów na świeżym powietrzu w niskich temperaturach. Przewidziane temperatury to wykres do ok.15°C.

Zobacz również:

Czym przykryć noworodka do snu?

Jaki śpiworek dla niemowlaka, a jaki dla rocznego dziecka?

Oczywiście, przy wyborze śpiworka istotne jest przeznaczenie. Możemy przecież wykorzystać go podczas podróży w foteliku ( jeśli pasy pozwolą na swobodne zapięcie malucha ), w łóżeczku, a także nas naszym łóżku. W tym celu musimy jednak wybrać jego odpowiedni rozmiar. Wiadomo, że śpiworek dla niemowlaka, będzie o wiele mniejszy niż śpiworek dla rocznego dziecka. Pamiętajmy, że nie może on być ani za mały, ani za duży. Dziecko musi czuć się w nim swobodnie, a wybierając zbyt mały rozmiar, możemy naszą pociechę znacznie skrępować. Zbyt duży śpiworek z kolei, może sprawić, że dziecko podczas kopania nóżkami po prostu wpadnie do środka. Na rynku mamy wybór śpiworków przeznaczonych dla niemowlaków od 0 do 6 miesięcy, a także dla dzieci od 6 do 18 miesiąca i 18 do 36 miesiąca życia. Pamiętajmy także, że w przypadku śpiworków niemowlęcych istotne jest to, by miał on bezpieczne dla maluszka zapięcie, np. plastikowy suwak bez dodatkowej przywieszki.

Śpiworek do do spania dla niemowlaka w GoździkiŚpiworek do spania dla niemowlaka Seaside głębia oceanuŚpiworek dla niemowlaka Łąka Majówka

Jaki śpiworek jest najbezpieczniejszy?

Dzieci, bez względu na to czy są to niemowlęta czy roczniaki, mają bardzo delikatną skórę i skłonności do występowania różnorodnych alergii. Musimy więc zwrócić szczególną uwagę, na materiał wykonania takiego produktu. Pamiętajmy, że jest to śpiworek do spania, a to oznacza, że skóra dziecka będzie miała z nim styczność przez długi czas. Szczególnie zaraz po narodzinach, kiedy to dziecko  najwięcej czasu właśnie przesypia. Nie może on więc doprowadzić do podrażnień czy wysypek. W tym celu warto postawić na śpiworki wykonane z tkaniny bambusowej lub innych naturalnych materiałów. Uchronimy tym samym naszą pociechę przed niepożądaną reakcją alergiczną. Podczas wyboru materiału, należy również zwrócić uwagę na jego grubość. Jeśli chcemy by śpiworek do spania posłużył również w przedszkolu czy podróży, warto zdecydować się również na takie, które zawierają dodatkowo specjalny, ocieplany wkład. 

Bardzo często padają pytania czy lepiej wybrać śpiworek czy kombinezon do spacerówki oraz kombinezon czy śpiworek na zimę. Najważniejsza odpowiedź to - wybrać taki, żeby nie przegrzać, a dobierać tak, jak zostało wyżej wspomniane.

Jaki śpiworek do przedszkola, a jaki do wózka?

Śpiworek zarówno do przedszkola jak i do wózka będzie się między sobą różnią. Jeśli szukamy śpiworków, które z powodzeniem będziemy mogli wykorzystać podczas spacerów warto zaopatrzyć się w śpiworek letni jak i zimowy. Modele zimowe mają dodatkowy wkład, który ochroni maluszka podczas zimowych i jesiennych spacerów. Zwróćmy też uwagę na sposób zapinania śpiworka, warto zdecydować się na zamek błyskawiczny. W razie wyższych temperatur możemy go w całości rozpiąć, a maluszek się nie zgrzeje. Weźmy pod uwagę także to, czy śpiwór dla niemowlaka będzie miał specjalne pasy, którymi można zabezpieczyć maluszka, mocując je do wózka. Takie pasy zazwyczaj mają otulacze do nosidełka. Zwróćmy uwagę, by zarówno letni jak i zimowy model wykonany był z oddychającego materiału, co zapewni obieg powietrza wewnątrz, a nasza pociecha będzie czuła się komfortowo. W tym wypadku idealnie sprawdza się tkanina bambusowa z silikonowym wypełnieniem. Obie warstwy zachowują wtedy optymalną przepuszczalność powietrza i chronią malucha przed przegrzaniem, a co  za tym idzie np. reakcjami alergicznymi. 

Jeśli chodzi o śpiworki do przedszkola, ich przeznaczenie jest oczywiste i warto wybrać śpiworki o niskim współczynniku tog z uwagi na stosunkowo wysokie temperatury panujące w przedszkolach. Znów warto postawić na śpiworek z zamkiem błyskawicznym, aby sprawiał jak najmniej problemów przy wkładaniu oraz wyjmowaniu dziecka. Nie trzeba wybierać modeli z dodatkowymi zabezpieczeniami, ani z materiałów, które chronią przed wilgocią. Śmiało możemy zakupić ten o grubości 2 tog. W przypadku śpiworka do przedszkola, zwróćmy uwagę na to, by poszewka była wykonana z trwałego i odpornego materiału. Świetną alternatywą są w tym wypadku śpiworki szyte z tkaniny bambusowej wewnątrz, a tkanin velvet po zewnętrznej stronie. Obie tkaniny mają odpowiednią przepuszczalność aby nie przegrzać niemowlaka w otuleniu, ale tkanina velvet mimo wszystko zatrzymuje więcej ciepła.

Śpiworek do fotelika NightyŚpiworek do fotelika samochodowegoŚpiworek zimowy do fotelika

Sprawdź także:

Jaka pościel na lato dla niemowlaka?

Kiedy wybrać się na pierwszy spacer z niemowlakiem?

Jak ubrać noworodka na spacer wiosną?

Jak przygotować się do pierwszego spaceru?

Śpiworek z rękawkami czy bez?

Śpiworki do spania można zakupić z rękawkami i bez rękawków. Modele bez dodatkowych rękawów sprawdzą się jako śpiworki do łóżeczek, ale wybierając odpowiednią ilośc ubrań zdadzą egzamin również podczas spacerów. W pokoju dziecka zwykle utrzymywana jest temperatura 20-23 stopni Celsjusza, a takie śpiworki sprawdzą się idealnie do ciepłego otoczenia. Z pewnością utrzyma on także odpowiednią temperaturę we wnętrzu i zapewni maluszkowi spokojny i komfortowy sen. Wybierając śpiworek do łóżeczka warto także pokusić się o odpowiedni design. Starsze dzieci na pewno będą spały o wiele lepiej w śpiworku okraszonym ich ulubionymi postaciami i motywami. Nie mniej jednak, jeśli planujemy używać śpiworka na spacery, to model w zależności od sezonu dobieraj śpiworek po jego grubości oraz przeznaczeniu.

Koala by HeartMade
Sylwia Kozicka
Koala by HeartMade
m: +48 533466550
w: Śpiworki do spania
e: [email protected]
 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Szybkie płatności online są obsługiwane w Tym sklepie.

Obsługiwane płatności kartami płatniczymi: Visa, Visa Electron, Maestro, MasterCard, MasterCard Electronic.

Sklepy e-commerce Shoper Shopify SEO by Cybersolus.com
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl