Dzieci to nasz skarb. Etapy rozwojowe oraz odruchy dziecka

0

Spis treści:

  1. Etapy rozwojowe dziecka.
  2. Odruchy dziecka po urodzeniu.
  3. Wzrok noworodka.
  4. Smaki u noworodka.
  5. Co oznacza płacz noworodka.
  6. Najważniejsze potrzeby noworodka.

Etapy rozwojowe dziecka

  Każdy etap rozwojowy przynosi nowe umiejętności, większe lub mniejsze postępy. Są one bardzo różne u poszczególnych dzieci, dlatego, pamiętajcie kochani, nie porównujcie zachowań swoich pociech z poczynaniami innych brzdąców, będących w podobnym wieku. Oczywiście są pewne czasowe odniesienia, które informują nas, że dobrze byłoby, gdyby teraz rozwinęło się to, czy tamto i warto mieć je na uwadze, ale nie panikujmy. 

Aby troszkę ułatwić Wam drodzy rodzice monitorowanie rozwoju Waszych skarbów, postaram się sukcesywnie przybliżać Wam cechy specyficzne dla poszczególnych momentów rozwojowych. Zaczniemy od pierwszego miesiąca życia.

 Jeśli chodzi o wygląd zewnętrzny, to w pierwszym miesiącu życia, skóra dziecka jest bardzo cienka, delikatna i różowa, czasem pomarszczona, ale w tym okresie, jest głównym źródłem kontaktu maluszka z otoczeniem. Maleństwo intensywnie odczuwa każdy dotyk, wzięcie na rękę. Głowa naszego maluszka wydaje się duża i nieproporcjonalna, swoją wielkością w odniesieniu do całego ciała.

Używaj tylko delikatnych materiałów! Szczególną uwagę zwróć na pościel bambusową dla noworodka!

 Pościel dla dziecka w koale Koala by HeartMade Pościel dla dziecka w goździki Koala by HeartMade

Odruchy dziecka po urodzeniu

Pod względem motorycznym noworodek zwraca uwagę rodziców głównie odruchami bezwarunkowymi.

Większość z nich zaniknie pod koniec 4 miesiąca życia. Należą do nich:

  • Odruch Moro: przestraszone nagłym ruchem lub hałasem dziecko gwałtownie rozprostowuje rączki i nóżki, a następnie przyciska rączki i nóżki do siebie, zaciskając piąstki.
  • Odruch chwytny: noworodek zaciska palce na twoim kciuku lub innym podanym przedmiocie z taką siłą, że jesteś w stanie unieść dziecko do góry.
  • Odruch Babińskiego:, kiedy połaskoczesz dziecko po podeszwie stopy, małe palce zegną się do środka, natomiast duży palec wygnie się do góry.
  • Odruch Rootinga:, kiedy delikatnie muśniesz dziecko w policzek, ono delikatnie odwróci główkę w tę stronę i otworzy buzię, gotowe do ssania.
  • Odruch kroczenia: podtrzymując dziecko w pozycji pionowej pod paszkami w taki sposób, by stópkami dotykało ziemi, zobaczysz, jak stawia krok za krokiem, jakby chodziło.

Wzrok noworodka

Jeśli chodzi o wzrok noworodka, nie jest on jeszcze w pełni rozwinięty, dziecko wykazuje słabą wrażliwość na kontrasty i nie rozpoznaje szczegółów, ale potrafi wodzić za wolno przesuwającą się zabawką. Dostrzega różne odcienie bieli i czerni, nie odróżnia jednak kolorów. Jego oczy są nadwrażliwe na światło, a nadwrażliwość ta, spowodowana jest tym, że dziecko do momentu urodzenia przebywało w mroku.

Dużo lepiej jest ze zmysłem słuchu,  (choć dźwięki słyszane przez dziecko są nieco przytłumione).

Sprawdź naszą pościel dla noworodka do łóżeczka

Kontrastowa pościel dla noworodka w gwiazdki Kontrastowa pościel dla noworodka w krówki

Smaki u noworodka

Noworodek wyczuwa 4 podstawowe smaki: słodki, kwaśny, gorzki i słony. Ten ostatni zna najlepiej, gdyż wody płodowe zawierają sporo soli.

Noworodek powoli odkrywa swoje ciało, zwłaszcza rączki, które chętnie wkłada do buzi. Miesięczne dziecko umie, leżąc na brzuchu,  unosić główkę, wydawać krótkie dźwięki, może również umieć złączyć obie rączki.

Co oznacza płacz noworodka

Pierwszym i najważniejszym rodzajem ekspresji miesięcznego niemowlęcia jest krzyk, poprzez który komunikuje się ze światem. Dziecko angażuje podczas krzyku nie tylko gardło, ale i całe ciało: rączki i nóżki. Z czasem nauczysz się rozróżniać różne rodzaje płaczu i rozumieć, co który oznacza.

Świetnym na ukojeniem bólu oraz płacz u niemowlaka są gryzaki dla niemowląt.

Gryzak dla niemowlaka z pieluszką muślinową Koala

Najważniejsze potrzeby noworodka

Jest to całkiem prozaiczne pytanie. Drodzy rodzice, pamiętajcie, że od momentu narodzenia, przez kilka pierwszych lat życia Waszych dzieci, jesteście dla nich najważniejsi. To Wy dajecie im poczucie bezpieczeństwa i zaspokajacie ich wszystkie potrzeby. Musicie także mieć świadomość, że o Waszych skarbach najwięcej wiecie Wy sami i nie bójcie się opierać na własnych spostrzeżeniach, doświadczeniach i intuicji.

Marta Łykowska - pedagog szkolny i przedszkolny
Marta Łykowska
Pedagog szkolony i przedszkolny
Pedagogika korekcyjno - kompensacyjna
Pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna
Pedagogika rewalidacyjna i terapeutyczna
Socjoterapia dzieci i młodzieży
Prywatnie mama dwójki dzieci
mail: [email protected]

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Szybkie płatności online są obsługiwane w Tym sklepie.

Obsługiwane płatności kartami płatniczymi: Visa, Visa Electron, Maestro, MasterCard, MasterCard Electronic.

Sklepy e-commerce Shoper Shopify SEO by Cybersolus.com
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl