Czym przykryć niemowlaka do snu? Kołderka czy śpiworek?

0

Jak dobrze obliczyć urlop macierzyński?Nowa seria poradników prowadzonych przez logopedę i pedagoga poruszy tematy, o których głośno się mówi, oraz które przygotują Cię do przyjęcia nowego "gościa" w swoim życiu. Pani Patrycja spodziewa się właśnie takiego gościa i w ramach współpracy stworzyła dla nas serię wpisów, które regularnie będziemy zamieszczać na naszym funpage'u. Jako pierwszy wstawiamy wpis informujący o tym, jak otulać niemowlę do snu. Zapraszamy!

Spis treści:

  1. Jak to się dzieje, że uwielbiamy być tuleni?
  2. Jak długo otulać niemowlę.
  3. Czym przykrywać noworodka do snu?
  4. Jak przykryc niemowle do snu.
  5. Poczucie bezpieczeństwa w otuleniu.
  6. Do kiedy otulać niemowlę.

Jak to się dzieje, że uwielbiamy być tuleni ?

Każdy z nas, a szczególnie noworodki potrzebują otulania, które kojarzą jeszcze z ciasnego brzuszka mamy. Co prawda nie było tam przyjemnych kocyków, otulaczy i śpiworków, ale za to noworodki doskonale pamiętają, ze było im tam ciepło, bezpiecznie i spokojnie. To właśnie dlatego, potrzeba otulania dziecka zaraz po narodzinach powinna być zaspokajana, głównie po to, aby zapewnić dziecku poczucie bezpieczeństwa, ułatwić zasypianie a nawet doprowadzić do zmniejszenia objawów kolkowych.

Jak długo otulać niemowlę

Szczególnie ważne jest, aby otulanie trwało i było systematyczne przez pierwsze tygodnie życia noworodka, gdyż dzięki ograniczonym ruchom spowodowanym ciasno zapiętym otulaczem i ciągłym dotykiem tkaniny, dziecko ma wrażenie jakby nadal mieszkało w brzuszku mamy.
Gdy nasz maluch rośnie w łonie matki to jego ruchomość jest bardzo ograniczona, z każdym miesiącem ciąży dziecko ma coraz mniej miejsca, a gdy już nadszedł czas porodu i nasza pociecha przychodzi na świat to jest to dla niej pewnego rodzaju szok i wielka zmiana, do której trzeba ją przyzwyczaić i oswoić z warunkami panującymi wokół niej.

Sprawdź również: Co to jest otulacz bambusowy? 

Czym przykrywać noworodka do snu

Jednym z takich wspomagaczy będą właśnie otulacze oraz śpiworki do spania, których celem jest ułatwianie dziecku aklimatyzacji do nowo panujących warunków. Taka ogromna swoboda ruchów, której dziecko doznaje zaraz po przyjściu na świat, może być dla niego wyzwaniem, dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie stopniowe przyzwyczajanie dziecka do tej nieograniczonej swobody ruchów.

Od dawien dawna wiadome jest, że każdy człowiek, a przede wszystkim dziecko, które przychodzi na świat potrzebuje bliskości, dotyku, tulenia się do Rodziców, to wszystko po to, aby stymulować rozwój emocjonalny dziecka już od pierwszych jego dni.

Wchodząc głębiej w dziedzinę rozwoju, istotne jest, aby każdy Rodzic zdawał sobie sprawę, że najważniejsze w rozwoju emocjonalnym są jego pierwsze trzy lata życia. To właśnie w tym okresie zapewniamy dziecku bardzo dużo czułości, bliskości, dotyku i to poczucie bezpieczeństwa sprawia, że tworzymy więź między dzieckiem a Rodzicem, która dzięki temu poczuciu bezpieczeństwa zapunktuje na dalszych etapach rozwoju. Każdy Rodzic, chce, aby jego dziecko w kontaktach społecznych na dalszych etapach życia było uważane za spokojne, zrównoważone, towarzyskie. Wszystko to możemy sprawić za sprawą najważniejszego daru jaki otrzymaliśmy, a mowa tu o przytulaniu i otulaniu dziecka - one w pierwszych tygodniach i miesiącach po narodzinach niczego więcej nie potrzebują, liczy się poczucie bezpieczeństwa, spokojny sen. Jest to fundament do pozytywnych relacji emocjonalnych i społecznych dziecka w późniejszych okresach.

Dowiedz się również:

Co to jest tog?

Śpiworek do do spania dla niemowlaka w GoździkiŚpiworek do spania dla niemowlaka Seaside głębia oceanuŚpiworek dla niemowlaka Łąka Majówka

Jak przykryc niemowle do snu

W jakim celu ograniczamy dziecku przestrzeń i ruchomość poprzez otulanie otulaczami i sen w śpiworkach?

Każdy z Rodziców z pewnością słyszał o odruchach Moro, które zaczynają się pojawiać około dziewiątego tygodnia życia dziecka. To właśnie one są jednym z powodów dla których wymyślono otulacze i śpiworki. Odruch Moro polega na energicznych, często gwałtownych odrzucaniach rączek na boki po czym powrót rączek z powrotem w stronę małego ciałka dziecka. Odruch ten spowodowany jest przede wszystkim reakcją dziecka na nieznany dla niego bodziec, chociażby głośne kaszlnięcie, podniesiony ton głosu czy też niespodziewane szarpnięcie za kocyk, poduszeczkę.

Poczucie bezpieczeństwa w otuleniu

W ten sposób, poprzez ten gwałtowny odruch dziecko daje nam informację, że w danej chwili nie czuje się bezpiecznie. Tego rodzaju odruchy mogą pojawiać się u dziecka do około szóstego miesiąca życia, po czym zanikają i to jest chwila, w której możemy zauważyć, że nasz maluch zaczyna spokojniej przesypiać noce czy też jest spokojniejszy podczas drzemek. Z pomocą przyjdzie nam tutaj śpiworek do spania dla niemowlaka, który ten odruch skutecznie ale tez delikatnie przyblokuje.

Dowiedz się więcej na temat odruchów dziecka z artykułu Pani psycholog!

Kolejnym istotnym powodem do otulania jest już wcześniej wspomniany fakt, iż dziecko, które przez tak długi czas rozwijało się i rosło w brzuszku mamy przyzwyczajone jest do przyjemnej dla niego ciasnej przestrzeni, stąd też umieszczenie dziecka w śpiworku czy otulaczu pozwoli mu na komfortowy i spokojny sen, bo odtworzymy dla niego warunki wprost z brzucha mamy.

Otulacz bambusowy KoalaOtulacz bambusowy Głębia oceanuOtulacz bambusowy dla niemowlaka SeasideOtulacz bambusowy dla niemowlaka Majówka łąka

Do kiedy otulać niemowlę?

Rodzice, pamiętajmy, że nie ma określonego czasu do kiedy dziecko ma być otulane śpiworkiem czy otulaczem. Najważniejsze są pierwsze tygodnie życia, tak do około trzeciego miesiąca. Często dzieje się tak, że maluszki dość szybko akceptują nowe warunki, które napotkały ich po przyjściu na świat, a inne dzieci z kolei potrzebują dużo więcej czasu na ich akceptację. Obserwuj swoje maleństwo i daj mu tyle ciepła, bezpieczeństwa i komfortu, aż do momentu kiedy będzie na to gotowe. Jeśli zauważysz, że maluch zaakceptował nowe dla niego warunki, to śmiało pozwól mu na swobodę ruchów i zacznijcie zasypiać pod luźniejszym przykryciem. Pamiętaj, że dzieci aby prawidłowo się rozwijały również potrzebują swobody ruchów, jedne troszkę szybciej, inne z kolei po dłuższym czasie.

 

Sprawdź również: Jak dobrze obliczyć urlop macierzyński?

Gabinet Domowy
Patrycja Maziejuk
http://gabinet-domowy.pl
m: +48 721-662-559
w: http://gabinet-domowy.pl/contact-us/
e: [email protected]
 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Szybkie płatności online są obsługiwane w Tym sklepie.

Obsługiwane płatności kartami płatniczymi: Visa, Visa Electron, Maestro, MasterCard, MasterCard Electronic.

Sklepy e-commerce Shoper Shopify SEO by Cybersolus.com
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl